Gebze’de 15 Temmuz Coşkusu


Gebze’de 15 Temmuz Coşkusu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Gebze 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda Gebzelilerin coşkulu ve geniş katılım gösterdiği bir dizi etkinlikle idrak edildi. Başkan Büyükgöz, “Bu millet İstiklal harbinde düşmana dur demiş. Bu millet 15 Temmuz’da son kırılma anını yaşamış. Su uyur düşman uyumaz düsturuyla yola devam edeceğiz” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin 6. yıldönümünde Gebze protokolü ve Gebzeliler, Gebze Kaymakamlığı ve Gebze Belediyesi iş birliğinde düzenlenen etkinliklerde kent meydanında bir araya geldi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün öncülüğünde ilçe protokolü ilk olarak Gebze Şehitliğini ziyaret etti. Kur’an tilaveti ve yapılan duaların ardından şehitlerin kabirlerine çiçek bırakan Kaymakam Güler ve Başkan Büyükgöz, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, vatan ve bayrak aşkına toprağa düşen aziz şehitlerimizi dualarla yad ettik. Rabbim tüm kahramanlarımızdan razı olsun inşallah” dedi.

GENİŞ VE COŞKULU KATILIM

Çoban Mustafa Paşa Camii’nde 15 Temmuz kahramanı şehitlerimiz için okutulan Kur’an-ı Kerim Kerim tilavetine de katılan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve ilçe protokolü daha sonra 15 Temmuz fotoğraf sergisinin açılışını da 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanında gerçekleştirdi. İlçe kaymakamlığının önünden başlayan kortej yürüyüşüyle başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Kuruçay, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, KBB Gebze Bölge Koordinatörü İbrahim Pehlivan, İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Muharrem Poyrazoğlu, İlçe Sağlık Müdürü İlhan Kadıoğlu, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda Gebzeli katıldı.

SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ

Kortej yürüyüşünün ardından kent meydanındaki etkinlikler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Programa konuk olarak katılan 15 Temmuz Gazisi Avdiye Gül İsmailoğlu o gece yaşananları aktardığı konuşmasının ardından kısa bir selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Rabbim bizi böyle hainliklerle bir daha karşılaştırmasın. Hak ile batılın mücadelesi durmadan devam edecek. Bu millet öyle bir bayraktarlığı üstlenmiştir ki tarih boyunca kırılma anları yaşamıştır. Bu millet İstiklal harbinde düşmana dur demiş. Bu millet 15 Temmuz’da son kırılma anını yaşamış. Su uyur düşman uyumaz düsturuyla yola devam edeceğiz. Bin yıldır bu topraklarda mücadele veren bir milletin evladıyız. Gençler asla ve asla bizi mahcup etmeyin. Vatan size emanet olacak. Bugün buradaki nöbeti devralacak ve bu nöbeti sizden sonrakilere devredeceksiniz. Allah akıbetimizi hayreylesin” dedi.

UNUTTURMAYACAĞIZ

Başkan Büyükgözün ardından açıklama yapan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise, “Altı yıl önce yine böyle bir Cuma akşamı, İstanbul’da başta 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde başlayan, daha sonra namlularını halka döndüren hain darbe kalkışmasının altıncı yıldönümündeyiz. Biz 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu milleti diz çöktürmeye yönelik teşebbüsü asla unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü milletimizle birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hain darbe kalkışmasını asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

HAK İLE BATILIN MÜCADELESİ

Kaymakam Güler’in ardından konuşan KBB Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise, “6 yıl önce, yine bir Cuma akşamı ülkemizde çok önemli bir geceyi yaşadık. Anadolu’yu Türk’ün yurdu haline getiren atalarımız, 1453’te Doğu Roma İmparatorlu’nu sona erdirdi. Dünya hak ile batılın, iyi ve kötünün hep mücadelesi içinde. Güç ile kuvvet ile milletimizi yıkamayacağını bilenler, hep entrikaya başvurdular. Altı yıl evvel 251 vatan evladı, bu hainler yüzünden yaşama gözlerini yumdu. 2 binin üzerinde gazimiz oldu. Burada bulunanların birçoğu da o gece meydanlara koştu. Sayın cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla sahaya indik. Biz bu gece meydanı dolduran gençlerle gurur duyuyoruz. O gece kurşuna siper olan gençlerimiz olduğu için çok şanslıyız. Bu vatan asla bölünmeyecek, ezanlar dinmeyecek, bayraklar inmeyecek” dedi. Program daha sonra Doç. Dr. Oğuzhan Aydın’ın 15 Temmuz gecesine ait yaşananlara ilişkin paylaşımları, Serdar Tuncer’in şiir dinletisi, Tarkan Köylü’nün kum sanatı gösterimi ve diğer etkinlikler gece boyunca devam etti.

Tarih : 18/07/2022