Gebze’de Turizm Haftası Kutlamaları


Gebze’de Turizm Haftası Kutlamaları

Turizm Haftası kutlamasına katılan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Gebze’de bulunan Fatih’in otağına, Avrupa’nın en büyük dijital müzesini kuracağız. Hünkar Çayırı, uluslararası turizm destinasyonu olacak” dedi

Gebze protokolü, Turizm Haftası’nı kutlamak üzere GKM’de bir araya geldi 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’na özel düzenlenen etkinliklere Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Muharrem Poyrazoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Gebze Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Gebze İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Tevhide Buğan, okul müdürleri, öğrenciler ve Gebzeliler katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Evet, Gebze’nin sanayisi çok güçlü, Türkiye’nin sanayi kalbi ve en yüksek gelişmişlik ilçe sıralamasında Gebze 34. sırada. Bunlar büyük kazanımlar ancak biz göreve geldiğimiz gibi astığımız afişlerde tarih ve turizm kenti Gebze dedik. Daha sonra bu sloganı değiştirip, bilişim ve sanayide öncü tarih ve turizm kenti Gebze dedik. Ülke olarak her türlü zenginliklerimiz var. Pazarlama ve tanıtım konusunda gerçek bir başarıyı elde etmiş değiliz. Turizm denince aklımıza denize girmek geliyor. Bizim her bir köşemizde turizm ve kültür potansiyelimiz var.

GEBZE’Yİ GEZDİRİYORUZ

Bunu da doğru kullanmamız gerekiyor. Buradaki gençlerimize düşen görev bu zenginliğin farkına varıp ayağa kaldırmak olmalı. Büyükşehir Belediyemizle birlikte Fatih’in Otağı’na Avrupa’nın en büyük dijital müzesini kuracağız ve orası uluslararası turizm destinasyonu olacak. Ballıkayalar gibi muhteşem bir doğa harikamız var. Lise son öğrencilerimize Gebze’nin potansiyelini tanıtalım istedik ve onlara Gebze’yi gezdiriyoruz. Kente hep beraber sahip çıkacağız. Aksi taktirde bu kentin tarih ve kültür potansiyeli sanayinin başkenti Gebze sloganının altında ezilir. Gebze’nin değerlerinin kıymetini bilmek ve buna kafa yormak lazım” dedi.

BİRÇOK TARİHİ ESER VAR

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise konuşmasında şunları söyledi: “Bizim yaşadığımız topraklar üzerinde birçok medeniyet yaşamış. Hanniba’lın mezarından, Fatihin Otağı’na, Selçuklu zamanında yapılan camilere kadar birçok eser var Gebze’de. Osman Hamdi Bey Müzesi’nin ihale süreci devam ediyor. Eskihisar Kalesi’nin etrafında düzenleme yapılıyor. Hünkar Çayırı’ndaki çalışmalar projelendirildi.” Protokol daha sonra hep birlikte günün anlam ve önemine özel hazırlanan gösterileri izledi ve fotoğraf sergisini gezdi.

Tarih : 21/04/2022